Vanilka – Vanilla planifolia

Lokalita výskytu: Pochádza z Mexika, v súčasnosti rastie v dažďových pralesoch a vlhkých lesoch trópov celého sveta. Vzhľadom na hospodárske využitie je pestovaná aj plantážovým spôsobom na iných trvalých kultúrnych rastlinách.

Stručná charakteristika: Vanilka je orchidea, z ktorej sa fermentáciou získava prírodný vanilín. Táto epifytická liana má pomerne tuhú stonku, podlhovasté dužinaté listy a vzdušné korene, pomocou ktorých zachytáva vzdušnú vlhkosť. V dobrých podmienkach rastie pomerne rýchlo, silné rastliny často narastú 20-30cm za mesiac. Dorastá do dĺžky aj vyše 10 metrov, rozkonáruje sa iba zriedkavo. Kvitne zelenými kvetmi, ktoré majú životnosť iba niekoľko málo dní. Pohlavne dospieva vo veku 3 – 4 roky.

Spôsob pestovania: Vanilku je možné pestovať v bežných izbových podmienkach. Je nenáročná na pôdu, najvhodnejšia je však ľahšia záhradná zmes s vyšším obsahom rašeliny. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o lianu, do črepníka alebo do blízkosti rastliny je dobré umiestniť vhodnú podperu. Silné ostré slnko jej môže spôsobiť popáleniny v podobe ohraničených vysušených plôch na listoch, preto je vhodné pestovať ju na stanovištiach s rozptýleným svetlom. Je možné ju pestovať aj v suchých panelákových bytoch, vyššia vzdušná vlhkosť prípadne pravidelne rosenie jej však prospieva. Na výživu je nenáročná, je postačujúce hnojiť niekoľkokrát ročne, prípadne na jar pomaly účinkujúcim hnojivom. Premokrenie substrátu môže spôsobiť napadnutie hubovými chorobami prejavujúcimi sa hnilobou koreňov prípadne fľakatením listov. Ak chceme, aby vanilka kvitla, doporučuje sa striedanie sezón sucha a vlhka a tiež umožnenie rastline rásť smerom nahor aspoň 2 m. Pri pestovaní vanilky sa treba vyvarovať poklesu teploty vzduchu pod 15°C.

Zaujímavosti: Vanilka je veľmi vhodná do terárií, kde sú chované pralesné druhy jašterov a hadov.

Fotogaléria