Živé krmivo

Blaptica dubia – šváb argentínsky

Veľmi obľúbený druh švába dorastajúci do veľkosti 3,5 – 4,5 cm. Prvý zvlek má veľkosť približne 5-6 mm, preto je vhodný aj pre malé druhy živočíchov. Nelieta, nelozí po skle ani iných hladkých povrchoch. Radi ho prijímajú jaštery, žaby, korytnačky, pavúky, škorpióny všetkých veľkostí.

Blatta lateralis – Shelfordella tartara – šváb turkistánsky

Šváb s mäkkým telom dorastajúci do veľkosti 2,5 – 3 cm, veľkosťou a tvarom tela sa podobá na cvrčka. Nevie loziť po skle ani iných hladkých povrchoch. Je rýchly, nezahrabáva sa, samce majú krídla, aktívne lietať však nevedia. Veľmi rýchlo sa množí, čerstvo vyliahnuté nymfy majú veľkosť 2,5 – 3 mm, sú vhodné aj pre mláďatá malých druhov gekónov, chameleónov, pavúkov… S výnimkou cvrčkov, je to jeden z mála druhov kŕmneho hmyzu, ktorý sa pri veľkosti 2,5-3 mm dá produkovať vo väčších objemoch. Je vynikajúci pre čerstvo vyliahnuté odchovy chameleónov.

Elliptorhina javanica

Jeden z druhov madagaskarských syčiacich švábov. Dorastá do dĺžky 5,5 cm a hmotnosti približne 4 g. Lozí po skle a iných hladkých povrchoch, je pomalý, nezahrabáva sa, nevie lietať. Vo vhodných podmienkach sa množí dobre a pomerne rýchlo rastie. Je to druh vhodný pre záujmový chov, prípadne ako kŕmny hmyz pre stredné a väčšie druhy jašterov a pavúkov.