Živé krmivo

Blaptica dubia – šváb argentínsky

Veľmi obľúbený druh švába dorastajúci do veľkosti 3,5 – 4,5 cm. Prvý zvlek má veľkosť približne 5-6 mm, preto je vhodný aj pre malé druhy živočíchov. Nelieta, nelozí po skle ani iných hladkých povrchoch. Radi ho prijímajú jaštery, žaby, korytnačky, pavúky, škorpióny všetkých veľkostí.

Blatta lateralis – Shelfordella tartara – šváb turkistánsky

Šváb s mäkkým telom dorastajúci do veľkosti 2,5 – 3 cm, veľkosťou a tvarom tela sa podobá na cvrčka. Nevie loziť po skle ani iných hladkých povrchoch. Je rýchly, nezahrabáva sa, samce majú krídla, aktívne lietať však nevedia. Veľmi rýchlo sa množí, čerstvo vyliahnuté nymfy majú veľkosť 2,5 – 3 mm, sú vhodné aj pre mláďatá malých druhov gekónov, chameleónov, pavúkov… S výnimkou cvrčkov, je to jeden z mála druhov kŕmneho hmyzu, ktorý sa pri veľkosti 2,5-3 mm dá produkovať vo väčších objemoch. Je vynikajúci pre čerstvo vyliahnuté odchovy chameleónov.

Gromphadorhina portentosa – madagaskarský syčiaci šváb

Jeden z najväčších druhov švábov. Dorastá do dĺžky 7-7,5 cm a hmotnosti 10 g. Lozí po skle a iných hladkých povrchoch, je pomalý, nezahrabáva sa, nevie lietať. Množí sa pomerne pomaly. Je to druh vhodný pre záujmový chov, prípadne ako kŕmny hmyz pre veľké druhy jašterov a pavúkov.

Rhyparobia maderae gold – zlatý madeirský šváb

Novinka v predaji. Dorastá do veľkosti 3,5-4,5 cm. Je veľmi mäkký, rýchly, vie loziť po skle a iných hladkých povrchoch, nevie lietať a nezahrabáva sa. Rýchlo sa množí. Svojou zlatou medovou farbou a rýchlym pohybom je pre zvieratá veľmi atraktívny. Vhodný je najmä pre chameleóny a stromové druhy jašterov a pavúkov.